استفاده خودروی آسیب دیده، از بیمه بدنه
بیمه نصری بیمه‌بدنه بیمه‌خودرو

استفاده خودروی آسیب دیده از بیمه بدنه، هنگامی که مقصر حادثه نیست!

در کشور ما ایران، دو نوع بیمه برای خودرو وجود دارد:

  • بیمه شخص ثالث: بیمه شخص ثالث باعث جبران خسارت خودروی آسیب دیده ، همچنین افراد ثالث آسیب دیده تا سقف تعهد بیمه نامه می‌شود ولی هیچ گونه تعهدی برای جبران خسارت خودروی بیمه گذار ندارد.
  • بیمه بدنه: برای جبران خسارت های خودرو، به بیمه بدنه احتیاج داریم. بیمه بدنه بدون توجه به اینکه بیمه گذار مقصر حادثه هست یا نیست، خسارات وارد شده به خودروی بیمه گذار را جبران می‌کند.

بیمه بدنه خودرو، پوشش های متنوعی دارد لازم است قبل از خرید بیمه بدنه، آگاهی لازم را نسبت به این پوشش ها داشته باشید. برای مطالعه صفر تاصد این پوشش ها کلیک کنید.

یکی از اصلی ترین دلایلی که مردم برای خرید بیمه بدنه ترغیب می‌شوند، جبران خسارت در تصادفات رانندگی است.

یعنی زمانی که خودرویی به خودروی دیگر برخورد می‌کند، یا خودرو به شی ثابتی برمی‌خورد، می‌توان از بیمه بدنه استفاده کرد، که در این حالت، باتوجه به پوشش های بیمه بدنه، بخش عمده ای از خسارات را شرکت بیمه گر جبران می‌کند.

اما زمانی که با خودرویی تصادف می‌کنیم، دوحالت برای جبران خسارت پیش می‌آید:

۱-زمانی که راننده بیمه‌گذار مقصر است و بیمه بدنه هم داشته باشد:

در این حالت تنها به شرط داشتن بیمه بدنه، خسارت‌های مالی خودرو  راننده مقصر جبران می‌شود.


۲-زمانی که خودروی شخص آسیب دیده، بیمه بدنه شده باشد ولی مقصر حادثه نباشد:

در این حالت، تمامی خسارت های وارده، به خودروی شخص آسیب دیده، از طریق بیمه شخص ثالث راننده مقصر، قابل جبران است. ولی مشکلی که ممکن است در این حالت پیش آید، این است که اگر سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث راننده مقصر کمتر از خسارت های وارده به خودروی آسیب دیده باشد چگونه باید خسارت های خودروی شخص آسیب دیده را جبران کنیم؟

در این مواقع اگر خودروی شخص آسیب دیده، بیمه بدنه داشته باشد، می‌تواند از بیمه بدنه برای جبران خسارت های وارده به خودروی خود استفاده کند و شرکت بیمه گر مبلغ خسارت های جبران شده را به صورت قسطی از راننده مقصر دریافت می‌نماید.

ولی در مواردی که راننده خودروی آسیب دیده، بیمه بدنه نداشته باشد، باید با راننده مقصر، بر سر مبلغ این خسارت وارد آمده، توافق کنند واگر این توافق امکان پذیر نبود، باید به شورای حل اختلاف مراجعه کنند.

برای پیش نیامدن از این دسته مشکلات چه کنیم؟

پیشنهاد بیمه نصری به شما این است که از خرید بیمه بدنه غافل نشوید ولی اگر امکان خرید بیمه بدنه را نداشتید، هنگام خرید بیمه شخص ثالث خود، سقف تعهدات مالی بیمه را مبلغ بالاتری انتخاب کنید.

سقف تعهدات مالی در شرکت بیمه ایران، طبق مصوبه شورای عالی بیمه درسال ۹۹، حداقل مبلغ ۱۱۰ میلیون ریال است که باتوجه به نوسانات قیمت خودرو و لوازم آن، بهتر است سقف تعهدمالی بیمه شخص ثالث را رقمی بالاتر انتخاب کنیم.

برای گرفتن مشاوره رایگان و خرید بهترین بیمه از معتمدترین نمایندگی با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *