نرخ دیه سال 1400
دسته‌بندی نشده

افزایش ۱۵۰ و ۲۰۰ میلیونی نرخ دیه نسبت به سال گذشته

دیه چیست؟

دیه، دیه یا خون‌بها از قوانین اسلام است و بر اساس تعاریف فقهی، مال یا پولی است که به سبب کشتن انسان یا نقص عضو به کسی که صدمه دیده‌است یا به بازماندگان او پرداخت می‌شود.


نرخ دیه در اسلام بر چه اساسی تعیین می‌شود؟

بر اساس نظر فقهای اسلام، میزان دیه یک مرد مسلمان، بر اساس یکی از این شش معیار تعیین می‌شود: ۱۰۰۰ گوسفند، ۲۰۰ گاو، ۱۰۰ شتر، ۲۰۰ دست حله یمنی، ۱۰۰۰ دینار طلا، یا ۱۰۰۰۰ درهم نقره.


نرخ دیه سال ۱۴۰۰، افزایش ۱۵۰ و ۲۰۰ میلیونی نرخ دیه  نسبت به سال گذشته


از جمله وظایف قوه قضائیه در پایان هر سال، تعیین و ابلاغ نرخ دیه در سال پیش رو است

همانطور که می‌دانیم، نرخ دیه به عواملی همچون نرخ گوسفند و شتر بستگی دارد امسال هم با توجه به شرایط کرونایی، به شکل ویژه و باکمترین حاشیه نرخ دیه تعیین و از سمت قوه قضائیه، ابلاغ شد.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه،در نشست خبری ۲۶ اسفندماه سال ۱۳۹۹،که به صورت آنلاین و غیرحضوری هم برگزار شد، اعلام کرد: با توجه به دوجلسه متوالی شورای عالی قوه قضائیه، نرخ دیه قتل عمد یا غیر عمد هر مسلمان، ۴۸۰ میلیون تومان تعیین شد.

اسماعیلی افزود: این مصوبه از اول فروردین سال ۱۴۰۰ لازم الاجراست.

اسماعیلی، نرخ دیه در ماه های حرام را علام نکرد ولی باتوجه به قانون مجازات اسلامی، مبلغ دیه در این ماه ها بیشتر است و یک سوم دیه کامل به مبلغ دیه در این ماه ها، اضافه می‌شود.

پس باتوجه به این شرایط، مبلغ دیه در ماه های حرام(چهار ماه ذیقعده، ذیحجه، محرم و رجب در تقویم هجری قمری)، مبلغ ۶۴۰ میلیون تومان است.

برای گرفتن مشاوره رایگان و خرید بهترین بیمه از معتمدترین نمایندگی با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *