چطورخسارت بیشتری از بیمه بدنه بگیریم؟
بیمه نصری بیمه‌بدنه بیمه‌خودرو

چطور با بالارفتن قیمت خودرو، خسارت بیش تری از بیمه بدنه دریافت کنیم؟

در این مطلب قصد داریم به بررسی پوشش افزایش ارزش خودرو بپردازیم.

باتوجه به اینکه روز به روز قیمت خودرو و لوازم آن افزایش پیدا می‌کند، بنابراین یک تصادف ساده هم میتواند هزینه های زیادی روی دست افراد بگذارد.

جبران این خسارت ها در این شرایط کنونی و پایین بودن درآمدها واقعا سخت و ناشدنی است.

بیمه ها درکشور به همین منظور پیاده سازی شده اند پس باید از بیمه ها کمک بگیریم و خرید بیمه را جز واجبات خود قرار دهیم و پشت گوش نیندازیم.

در کشور ما ایران، دو نوع بیمه برای خودرو وجود دارد:

  • بیمه شخص ثالث: بیمه شخص ثالث خسارات افراد زیان دیده توسط بیمه گذار (مقصر) و افراد ثالث زیان دیده را جبران می‌کند ولی هیچ گونه تعهدی برای جبران خسارت خودروی بیمه گذار ندارد.
  • بیمه بدنه: برای جبران خسارت های خودرو، به بیمه بدنه احتیاج داریم. بیمه بدنه بدون توجه به اینکه بیمه گذار مقصر حادثه هست یا نیست، خسارات وارد شده به خودروی بیمه گذار را جبران می‌کند.

بیمه بدنه خودرو، پوشش های متنوعی دارد لازم است قبل از خرید بیمه بدنه، آگاهی لازم را نسبت به این پوشش ها داشته باشید.برای مطالعه صفر تاصد این پوشش ها کلیک کنید.

بیمه بدنه در کنار پوشش های مختلف و متنوعی که دارد شامل استثنائاتی هم می‌شود که خیلی افراد وقتی نسبت به خرید این بیمه نامه اقدام می‌کنند، تصور می‌کنند تمامی خسارات قابل جبران است که این تصور کاملاً اشتباه است.

برای مطالعه استثنائات یا خسارات غیر قابل جبران در بیمه بدنه کلیک کنید.

رعایت اصل حد اعلای حسن نیت: یکی از شرایط عمومی بیمه بدنه است و به این معنی است که هنگامی که به شرکت بیمه گر برای خرید بیمه بدنه مراجعه می‌کنیم، بیمه گر یا همان نماینده بیمه، اطلاعاتی را از ما راجب به خودرویی که قرار است بیمه شود میپرسد، که اگر بیمه گذار واقعیتی را پنهان کند و یا اطلاعاتی بر خلاف واقعیت به شرکت بیمه بدهد، در زمان خسارت، شرکت بیمه تعهدی را نسبت به جبران نخواهد داشت و بیمه نامه نیز ابطال خواهد شد.

یکی از سؤالاتی که هنگام خرید بیمه بدنه از سمت نماینده یا شرکت بیمه گر پرسیده می‌شود، این است که ارزش یا قیمت خودروی شما درحال حاضر چقدر است؟

که بیمه گذار باید قیمت واقعی خودرو را اعلام نماید.

خسارت گرفتن از بیمه بدنه

ولی این سؤال پیش می‌آید که درحال حاضر خودرو قیمت ثابتی ندارد و نابسامان است چطور قیمت خودرو را اعلام کنیم؟

برای رفع این مشکل دو راه وجود دارد.

۱-خرید پوشش افزایش ارزش خودرو هنگام خرید بیمه بدنه

این پوشش ، جز پوششش های اضافی بیمه بدنه به حساب می‌آید که شما می‌توانید جداگانه آن راخریداری کنید که این پوشش سه حالت دارد:

  • افزایش ارزش وسیله نقلیه تا ۲۵% (جزئی و کلی)
  • افزایش ارزش وسیله نقلیه تا ۵۰% (جزئی و کلی)
  • افزایش ارزش وسیله نقلیه تا ۱۰۰% (جزئی و کلی)

که بیمه گذار می‌تواند به دلخواه یک مورد را انتخاب کند.

به عنوان مثال اگر بیمه گذار حالت دوم را انتخاب کند، در هنگام خسارت شرکت بیمه موظف است تا ۵۰ درصد مبلغ افزایش یافته قیمت خودرو را پرداخت کند.

۲-صدور الحاقیه

ابتدا باید الحاقیه را تعریف کنیم منظور از الحاقیه، هر گونه تغییر در مفاد بیمه است. منظور از الحاقیه در بیمه بدنه، تغییرات مشخصات بیمه بدنه از جمله سرمایه بیمه شده، فسخ، ابطال، افزایش تعهدات، انتقال بیمه بدنه و … است.

پس حتی می‌توان بعد از افزایش قیمت خودرو، به شرکت بیمه گر مراجعه کنیم و درخواست الحاقیه را به بمیه گر بدهیم و ارزش خودروی بیمه شده را به ارزش کنونی آن تغییر دهیم.

نحوه پرداخت خسارت با پوشش افزایش ارزش خودرو

با خرید پوشش افزایش ارزش قیمت خودرو، شرکت بیمه باید بر اساس ارزش جدید خودرو، خسارت پرداخت کند. با داشتن این پوشش، نوسانات قیمت بازار مجدداً مورد ارزیابی قرار گرفته و قیمت خودروی بیمه گذار در زمان حادثه، ملاک پرداخت خسارت قرار می‌گیرد.

کارایی این پوشش زمانی خود را بهتر نشان می‌دهد که، خودرو به سرقت رفته یا خسارات زیادی در اثر تصادف به آن واردشده است.

پس خرید این پوشش با ارزش را فراموش نکنید.

برای گرفتن مشاوره رایگان و خرید بهترین بیمه از معتمدترین نمایندگی با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *