عوامل تعیین قیمت بیمه آتش
آتش‌سوزی بیمه نصری بیمه‌اموال

چه عواملی در تعیین قیمت بیمه آتش سوزی مؤثر است؟

در این مطلب قصد داریم عواملی که مستقیماً بر قیمت بیمه آتش سوزی تأثیر می‌گذارند را مورد بررسی قرار دهیم.

در مطلب های قبلی درهمین وبلاگ، اشاره کردیم که بیمه بدنه شامل پوشش های اصلی و فرعی است که با توجه به میل و موقعیت خریدار بیمه، انتخاب می‌شود.

این موضوع برای بیمه‌های آتش سوزی هم صادق است، و این بیمه نامه هم شامل یک سری خطرات اصلی و اضافی است که خطرات اصلی به صورت پیش‌فرض توسط این بیمه نامه پوشش داده می‌شود و خطرات اضافی رابا توجه به موقعیت خود انتخاب می‌کند.

برای اطلاع ازجزئیات شرایط و ضوابط بیمه آتش سوزی کلیک کنید.

پس این عامل در تعیین قیمت بیمه آتش سوزی بی تأثیرنیست.

عوامل دیگری وجود دارند که در تعیین قیمت بیمه آتش سوزی مؤثرند مثل:

چه مواردی در پرداخت میزان حق بیمه مؤثرند؟

در هنگام خرید بیمه آتش سوزی عوامل زیادی در تعیین قیمت آن دخیل هستند که در ادامه به ذکر چند نکته می پردازیم.

خطرات اضافی

چنانچه متقاضی خطرات اضافی را نیز به بیمه نامه خود اضافه کرده باشد حق بیمه نیز با توجه به نوع خطر اضافی افزوده شده تغییر خواهد کرد. قیمت خطرات اضافی نیز با توجه به میزان ریسک و خطر آن ها متفاوت است. یکی از مورد توجه ترین خطر اضافی بیمه آتش سوزی، پوشش زلزله است که با توجه به موقعیت جغرافیایی منطقه و همچنین میزان مقاومت ساختمان، محاسبه خواهد شد

شرایط بیمه نامه

شرایط مختلفی که پیش تر ذکر شد نیز در قیمت گذاری حق بیمه آتش سوزی بسیار مؤثرند. هر کدام از شرایط با توجه به میزان امتیازات آن از قیمت خاصی برخوردار است.

تخفیفات بیمه آتش سوزی

بسیاری از شرکت های بیمه برای متقاضیان خود تخفیف های مختلفی را درنظر می گیرند تا رضایت مشتریان خود را بیش از پیش جلب نمایند. به طور مثال تخفیف های مناسبتی که معمولا در شرکت های مختلف رواج دارد و از راه های مختلف می توانند مزایای خود را اطلاع رسانی کنند.

میزان ریسک

یکی از مواردی که در تعیین قیمت حق بیمه مؤثر است میزان ریسک و یا درصد احتمال وقوع حادثه در آن است که خود نیز به دو قسمت تقسیم می شود. ویژگی های مورد بیمه قطعا می تواند میزان احتمال وقوع حادثه در آن را نشان دهد. برای مثال انبارها با توجه به حساسیت کالاهای موجود در آن ها خطر ریسک آتش سوزی متفاوتی با یکدیگر دارند. در ارزیابی ویژگی های مورد بیمه میزان مقاومت سازه و عمر آن و همچنین مقاومت اجزای مختلف تأسیساتی آن نیز مورد بررسی قرار می گیرد. بدیهی است که هر چه میزان ریسک مورد بیمه بیشتر باشد، حق بیمه بیشتری نیز بابت آن دریافت خواهد شد.

دسته دیگری که در میزان ریسک مورد توجه قرار می گیرد موقعیت مکانی و جغرافیایی آن است. در کلان شهرها با توجه به میزان تراکم جمعیت بالای آن ها خطر احتمال وقوع حادثه نیز بیشتر خواهد بود. ضمن اینکه در صورت خرید خطرات اضافی مانند زلزله، نزدیکی منطقه به گسل و زلزله خیز بودن آن نقطه نیز در نظر گرفته می شود تا با توجه به آن قیمت نهایی حق بیمه تعیین شود. شرکت های بیمه عمدتا در محاسبه میزان ریسک معیارها و ملاک های خاص خودشان را در نظر می گیرند و بر همان اساس قیمت حق بیمه را محاسبه می کنند.

ارزش سازه و اموال آن

در بیمه آتش سوزی به هیچ عنوان ارزش زمین دخلی در تعیین قیمت حق بیمه ندارد و فقط جنس و ویژگی بنا مورد بررسی قرار می گیرد. با توجه به این موضوع ساختمانی که ارزش ساخت بالاتری دارد حق بیمه بالاتری نیز خواهد داشت. در کنار ارزش بنا، ارزش اموال موجود در آن نیز بسیار حائز اهمیت است. علاوه بر اموال منازل مسکونی، تجهیزات و ماشین آلات یا کالاهای موجود در انبارها نیز باید به طور دقیق ارزش گذاری شوند. در مجموع میزان ارزش مورد بیمه ارتباط مستقیمی با حق بیمه آن دارد.

مدت بیمه

بیمه نامه های آتش سوزی معمولا به صورت یک ساله ثبت می شوند ولی در صورت تمایل متقاضی می تواند این بیمه نامه را به صورت کوتاه مدت یا یک ساله و یا طولانی مدت خریداری نماید. در تعیین حق بیمه مدت زمان بیمه هر چه طولانی تر باشد حق بیمه کمتری پرداخت خواهید کرد. بسیاری از شرکت های بیمه تخفیفات مختلفی را برای بیمه نامه های طولانی مدت در نظر گرفته اند. در واقع خرید بیمه نامه طولانی مدت به نفع متقاضی نیز خواهد بود به این صورت که علاوه بر پرداخت حق بیمه کمتر، مدت زمان طولانی دغدغه تمدید بیمه نامه را نخواهد داشت.

و در آخر

پس عوامل زیادی وجود دارند که در تعیین قیمت بیمه آتش سوزی مؤثرند.در نظر داشته باشیم یک سری خطرات اضافی در بیمه آتش سوزی نیاز به خرید آن نیست.

نکته هنگام خرید بیمه آتش سوزی، اول موقعیت خود را در نظر بگیرید، سپس خطرات اضافی این بیمه را خریداری کنید.

برای گرفتن مشاوره رایگان و خرید بهترین بیمه از معتمدترین نمایندگی با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *